Za nami dwa owone szkolenei one – line z zakresu Tworzenia Planów pomocy dzieciom w pieczy. Dziekujemy uczestnikom za aktywne i liczne uczestnictwo!!!
Szkolenia odbyły się dzięki dofinansowaniu z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach realizowanego przez nas projektu „DOBRY START = BEZPIECZNE LĄDOWANIE”
Odbiorcy szkolenia: opiekunowie zastępczy, wychowawcy placówek, koordynatorzy, asystenci rodzinni, pracownicy Ośrodków adopcyjnych, pedagodzy, psycholodzy, pracownicy socjalni z terenu Podkarpacia.
Cel szkolenia: Zwiększenie kompetencji członków zespołu rodzinnej pieczy zastępczej w zakresie tworzenia planów pomocy dziecku w pieczy.
Tematyka szkolenia oscylować będzie wokół takich zagadnień jak:
- Określenie celu Planu Pomocy Dziecku i Rodziny – plan pomocy jako narzędzie współpracy rodzin, dzieci i specjalistów reprezentujących instytucje, narzędziem stosowanym do uzyskania konkretnego celu; podstawy prawne i wytyczne ustawowe dot. tworzenia planów pomocy dziecku i rodzinie; Synchronizowanie celów i zadań planów pomocy dziecku z planem pracy z rodziną. Role, uprawnienia i obowiązki poszczególnych członków zespołu rodzinnej pieczy zastępczej – podział zadań;
- Planowanie pomocy w koncepcji teorii przywiązania i uwzględnienia szczególnych potrzeb dzieci w pieczy zastępczej – kluczowe terminy, pojęcia i zagadnienia związane z teorią przywiązania i pracy z dziećmi w oparciu o więź; Diagnoza potrzeb dziecka i rodziny w kontekście więzi; ocena sytuacji dziecka w pieczy i ocena rodziny;
- Rozwój własny warunkiem pomocy w rozwoju innych – Wierzymy, że warunkiem rzetelnej realizacji Planu Pomocy jest praca nad własnym rozwojem wszystkich osób, które współuczestniczą w jego opracowaniu.
- Konieczność współpracy w tworzeniu Planów Pomocy Dziecku i Rodzinie – kluczem skuteczności Planów Pomocy jest współpraca.
- Warsztaty praktyczne –spróbujemy wprowadzić teorię w praktykę, ćwicząc w grupie tworzenie planów pracy i współdziałanie. Wykonanie analiz przypadków – ćwiczenia warsztatowe – w kontekście podejścia skupionego na rozwiązaniach.
Osoba prowadząca: Magdalena Koczaj – Kizior – psycholog, pedagog, rodzic zastępczy zawodowy specjalistyczny – 14 lat; 13 lat pracy w PCPR, SR, OIK; 12 lat pracy w SND; łącznie 19 lat doświadczeń w systemie pomocy społecznej i pieczy zastępczej.



