Z dumą i radością informujemy, iż z dniem 2 listopada 2016 r. Zarząd Stowarzyszenia Nowy Dom powołał Ośrodek Wsparcia Dziecka i Rodziny.
- W ramach Ośrodka: dokonujemy diagnozy i wydajemy opinię z zaleceniami,
- na wniosek rodziców/opiekunów tworzymy indywidualne programy terapeutyczne,
- dzieci, które pracują programem terapeutycznym są pod stałą opieką terapeuty,
- prowadzimy konsultacje i poradnictwo dla rodziców dzieci z FAS/FASD by mogli lepiej rozumieć co dzieje się z ich dziećmi i wiedzieli jak je wspierać,
- wspieramy rodziców/opiekunów w grupach wsparcia i grupach edukacyjno-wspierających,
- prowadzimy szkolenia dla młodzieży i różnych grup zawodowych (pracowników socjalnych, nauczycieli, pedagogów, psychologów, pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych, pracowników schronisk dla kobiet i rodzin).
DIAGNOZA w kierunku FASD:
Diagnostyką zaburzeń rozwojowych u dzieci, młodzieży i osób dorosłych, u których w wywiadzie prenatalnym występuje alkohol.
– diagnostyka Kwestionariuszem Waszyngtońskim (The 4-Digit Diagnostic Code for FASD, Third Edition 2004, Susan J. Astley, University of Washington zwalidowany w Ośrodku FASTRYGA w Lędzinach)
-
ocena rozwoju zaburzeń rozwojowych o mieszanej etiologii wg profilu neurorozwojowego
-
diagnostyka zaburzeń przywiązania /RAD/
-
różnicowanie w kontekście specyfiki rodzin zastępczych, adopcyjnych, rodzinnych domów dziecka;
Diagnoza FASD składa się z trzech etapów:
-
Spotkanie z opiekunem w celu omówienia problemów sprawianych przez dziecko, wspólne wypełnienie wywiadu diagnostycznego, analiza dokumentów przedstawionych przez opiekuna dziecka.
-
Przeprowadzenie badania dziecka Kwestionariuszem Waszyngtońskim oraz profilem neurorozwojowym, ewentualne inne badania diagnostyczne zgodnie z kompetencjami terapeuty oraz zgodnie ze wstępną diagnozą problemów dziecka skierowanie do innych poradni (np. na badanie genetyczne, neurologiczne itd.)
-
Opracowanie opinii i ustalanie propozycji terapeutycznych dla dziecka i rodziny. Spotkanie z opiekunem i dzieckiem w celu omówienia wydanych dokumentów.
Koszt: 350 zł/negocjacja cen przy 2 lub więcej dzieci w rodzinie
koszt diagnozy w sferze przywiązania (RAD/DSED) – 300 zł
Domowe programy terapeutyczne
Jeśli opiekun wyrazi wolę pracy z dzieckiem wg domowego programu terapeutycznego dla dzieci z FAS/FASD, zaburzeniami przywiązania oraz dziećmi autystycznymi, wówczas systematycznie zapraszany jest na spotkania z dzieckiem (co 4-8 tyg, w zależności od przypadku) w celu badania postępów jego rozwoju i weryfikacji domowego programu terapeutycznego (nowy zestaw ćwiczeń domowych).Umiejętność planowania wraz z rodzicem bezpiecznego domu, z uwzględnieniem specyfiki rodzin adopcyjnych i zastępczych.
Poszczególne etapy trwają w rożnych okresach czasowych i dostosowane są do indywidualnej sytuacji rodziny. Czas trwania danego etapu zależy od wielu czynników: wieku metrykalnego i rozwojowego dziecka,dotychczasowej dokumentacji dziecka i zebranych informacji o jego stanie zdrowia i rozwoju psychospołecznym. Terapia trwa 2-3 lata.
Diagnoza i terapia jest wykonywana w ramach odpłatnej i nieodpłatnej działalności Stowarzyszenia. Ceny są ustalane indywidualnie w zależności od sytuacji dziecka i rodziny.
Diagnoza psychologiczno – pedagogiczna:
-
dzieci do 4 roku życia (1-2 spotkania) 250 zł
-
dzieci 5-7 roku życia (1-2 spotkania) 280 zł
-
dzieci starsze (1-2 spotkania) 280 zł
TERAPIA:
-
KONSULTACJE PSYCHOLOGICZNE:
-
50 min – 80 zł
-
pedagogiczna: 60 zł (50 min.)
Neurolog dziecięcy – 120 zł
psychiatra dzieci, młodzieży dorosłych – 120 zł
Szkolenia FASD
Prowadzimy szkolenia dla różnych grup zawodowych:
pracowników pomocy społecznej, nauczycieli i pedagogów szkolnych, wychowawców placówek opiekuńczo-wychowawczych, poradni psychologiczno-pedagogicznych, powiatowych centrów pomocy rodzinie i innych osób pracujących z dziećmi i młodzieżą oraz opiekunów zastępczych i rodziców wychowujących dzieci z FAS.
Przykładowe tematy prowadzonych szkoleń: „Wychowawca/opiekun w kontakcie z dzieckiem z FAS/FASD” – zajęcia warsztatowe dla opiekunów zastępczych i pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych (6 godz.)
-
„Rola pracownika pomocy społecznej we wspieraniu rodzinnych form opieki zastępczej w prawidłowej opiece nad dzieckiem z grupy ryzyka FASD” – szkolenie warsztatowe dla pracowników pomocy społecznej (36 godz.)
-
„Dziecko z Płodowym Zespołem Alkoholowym w szkole i w domu” – szkolenie warsztatowe dla kadry pedagogicznej szkół (3 godz.).
-
„FAS w pigułce” – szkolenie dla pedagogów szkolnych (12 godz.)
-
„Dziękuję! Nie piję za jego zdrowie” – zajęcia psychoedukacyjne dla kobiet (2 godz.)„Portret dziecka z FAS” – wykład szkoleniowy dla specjalistów pracujących z dzieckiem i rodziną (2 godz.)
-
„Podstawy wiedzy o FAS” – wykład szkoleniowy dla specjalistów pracujących z dzieckiem i rodziną (2 godz.)
-
„Zrozumieć dziecko z RAD – (Reactive Attachment Disorder- Zespół Zaburzenia Więzi)”
Istnieje również możliwość dostosowania tematyki i zakresu szkolenia do poszczególnych grup odbiorców.
ZAPRASZAMY do korzystania z poszerzonej oferty
wizyty, konsultacje i zamówienia umawiane są telefonicznie tel. 509 181 369
/miejsce: Zawierzbie 36 39 – 204 Żyraków